Betlehemské svetlo rozžiarilo Vianoce

Betlehemské sme ako skauti a skautky priniesli v roku 2023 do Trstenej, Nižnej, Námestova i jeho okolia. Podarilo sa nám ho tak rozniesť na viac ako 9 miest, ale aj do vašich domovov.

Plamienok pokoja naša hliadka odpálila v Kraľovanoch, odkiaľ spolu s ňou putoval až do Trstenej. V spolupráci s farnosťami a našimi členmi a členkami sa tak mohol plamienok ďalej rozhorieť nielen v Trstenej, ale aj v Nižnej, Námestove, Bobrove, Sihelnom, Rabči, Rabčiciach či Oravskej Polhore a dokonca aj na Lomnickom štíte, kde horelo už po tridsiatykrát a naše skautky Ratráčik a Nika boli pri tom. 

Tešíme sa, že môžeme byť súčasťou tejto krásnej, aj nám srdcu blízkej, niekoľkoročnej tradícií.

Rangeri a rangerky pod novým vedením 

Počas posledného novembrového víkendu sa stretla oddielová rada rangerov a rangeriek. Okrem príjemne a produktivne stráveného času sa konala veľká vec – oddielová rada si zvolila nové vedenie. S radosťou by sme vám chceli preto predstaviť novú vedúcu oddielu, Paulu Sochovú/Pajkovačku a jej zástupkyňu Ninu Kordiakovú. My im držíme pri vedení oddielu palce a s určitosťou vieme povedať, že je oddiel v tých najlepších rukách. 

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc

Od Lucie do Vianoc

Niečo také sme tu ešte nemali! Akcia určená výhradne pre dievčatá a ženy nášho zboru. 

Stretli sme sa takto na sviatok sv. Lucie 12. decembra, aby sme si pripomenuli staré zvyky. Nie, nechodili sme v bielych plášťoch ani sme nevymetali z klubovne zlých duchov. Zato sme si varili halušky. Neboli však hocijaké.

Najskôr sme si na 12 papierikov napísali mená našich „potenciálne budúcich lások“ alebo jednoducho vecí ktoré sa nám tento rok môžu stať. Ďalej sme každý papierik obalili kúskom cesta a nakoniec sme dali pripravené halušky do vriacej vody. Tú, ktorá sa prvá uvarila a vyplávala sme vytiahli a prečítali si svoj „osud“.  

Takto sa náš spoločný večer skončil papaním halušiek s džemom a pozeraním vianočnej rozprávky. A kto vie, možno bola práve táto akcia začiatkom novej zborovej tradície.

Lenka Janečková, oddielová vedúca 1. oddielu Hliadka Severu

Vianočná nádielka trochu inak

Tohtoročná vianočná nádielka sa niesla tento rok v inom šate – bálovom. Bola plná hudby, vianočnej nálady, výbornej kapustnice, ešte lepšej spoločnosti spolu so skautmi a skautkami z iných zborov, ale a aj sprievodného programu, ktorý bol skutočne bohatý.

V prvom bloku si mohli naši mladší členovia a členky vyskúšať zdobenie perníkov, maľovanie vianočných gúľ, kimovú hru, prekážkovú dráhu či overenie vianočných povier. Pre všetkých úspešných boli pripravené odmeny v podobe vianočného prekvapenia.

Vianočný večierok nám následne hrejivými slovami otvorila zborová vodkyňa Veve.  

Samozrejme, ako je u nás zvykom, dávali sme si vianočné oblátky s prianiami do Nového roka. 

Našou každoročnou tradíciou je aj vzájomné obdarovanie sa drobných darčekov a samozrejme nesmela chýbať ani tradičná kapustnica, ktorú nám uvarila naša Agátka aj s pomocníkmi. Na spestrenie bol pre mladších i starších pripravený kvíz, ktorý nás všetkých potrápil, ale ceny rozhodne stáli za to!  Celá program nám spríjemňovali tóny hudby našej zborovej kapely Ozveny Severu, ktorá celej vianočnej atmosfére dodala čerešničku na vrch. 

Na záver nesmela chýbať ani voľná zábava, na ktorej sme si všetci spoločne zatancovali a nesmel chýbať ani belgický tanec. Ďakujeme všetkým, vďaka ktorým sa náš Vianočný bál mohol uskutočniť a aj vám, drahí priatelia, ktorí ste tam s nami boli. Tešíme sa opäť o rok!

A krásne fotky od šikovnej Mišky nájdete tu: https://photos.app.goo.gl/X7dRpSUUzQNa1Tgs9

Nina Kordiaková, zástupkyňa vodkyne 1. oddielu Pútnici Severu